Magie zimního slunovratu

Pro 12, 2019 | 2 komentáře(ů)

Mnoho pohanských kultur mělo zimní svátek světla. Víme, že na severní polokouli se zimní slunovrat slavil od počátku věků. Vikingové v tento čas pořádali hostiny, zábavy a slavnostní obětiny. Z jejich doby přežilo množství zvyků, jako zdobení Stromu života, který byl ústředním bodem severských mýtů nebo pálení speciálního polínka v krbu a chození na koledu. Seveřané žehnali stromům a zejména ovocným sadům. Také staří Keltové slavili zimní slunovrat. Druidové obětovali bílého býka a sbírali jmelí. Na dnešní podobě Vánoc se podepsaly také římské Saturnálie, nezřízený svátek s karnevaly, kdy bylo ve zvyku vyměňovat si dary.

Zimní slunovrat se odehrává uprostřed největší tmy, a přesto je možná nejradostnějším ze starých pohanských svátků. Astronomicky se odehrává návrat Slunce. Od tohoto bodu dále můžeme pozorovat postupné přibývání světla, které bude hlavním tématem příštího svátku Hromnic, jak praví lidová moudrost: “Na nový rok o slepičí krok. Na Tři krále, o dva dále, na Hromnice, o hodinu více!”

Světlo proniká do nitra starověké hrobky v NewGrange, každý rok v okamžiku zimního slunovratu. Množství nejstarších památek je astrologicky orientováno.

Na duchovní rovině byl tento čas v roce dobou zábavy a odpočinku, protože naši předkové nemohli ani válčit ani se věnovat zemědělství. Středobodem se tedy stával rodinný krb. Energie Yule (doslova “kolo”), jak tento svátek nazývají moderní pohané je také taková – vybízí nás k odpočinku, k přehodnocování, k vyprávění příběhů a přípravě na rozloučení se se starým rokem. Hodí se k oslavám, dáváme si dary a samozřejmě nesmíme zapomenout na věštění. Hádání budoucnosti, kouzla na štěstí a hovoření s duchy patří k zimním svátkům stejně jako k předcházejícímu svátku dušiček.

Oslava zimního slunovratu  v Anglii. Středobodem řady pohanských svátků je světlo a oheň.

V dnešním článku přináším několik tipů, jak tento svátek oslavit s rodinou, jak můžeme čarovat a využít energii, přítomnou v přírodě v tomto čase a něco zajímavostí o tradicích, které obklopují období Vánoc. Jelikož se jedná o svátek rodinný, přijde vhod také, co jsme si řekli dříve o kultu předků. Stále si můžete postavit oltář předků.

 Řada zapálených svící hlídá přání, zavěšená na dřevě. První zleva si přeje “Prohloubit a vylepšit blízké vztahy”.

Datum: 21. prosince nebo o něco později, letos v neděli 22. prosince v 5:19
Jména svátku: Zimní slunovrat, Yule, Vánoce, Velká noc, Divoká honba, Saturnálie
Božstva: sluneční božstva, božské dítě
Symboly: strom, ozdobené vánoční polínko a krb, koleda, adventní věnec, svíce obecně, hvězda, jmelí, druidské posvátné barvy – bílá, červená a zelená

Tipy na vánoční rituály a aktivity

Vytvořte nové osobní a rodinné rituály na zimní slunovrat nebo některý z vánočních svátků!

 • Pohřběte symbolicky vše, co se událo v tomto roce a co si již nechcete brát dále s sebou. Můžete to dát do krabice nebo spálit.
 • Zapalte svíce za zapomenuté zesnulé z vašeho okolí – pošlete světlo svým drahým zesnulým a svým duchovním učitelům. Přečtěte jména všech svých předků.
 • Ozdobte oltář v zelené, červené a zlaté. Mezi vánoční barvy patří také purpurová. Na oltář patří stálezelené jmelí a symbol slunce – například zlatá svíce nebo hvězda. Tradičním pohanským symbolem slunce je svastika a triskel.
 • Použijte jmelí jako ingredienci do rituálu na lásku nebo rodinou svornost. Jmelí bylo zasvěceno bohyni Freye, a uzavíraly se pod ním příměří válčících kmenů!
 • Udělejte si strom svého rodokmenu. Ozdobte letos vánoční stromek kreativně, dejte na něj třeba své fotografické vzpomínky nebo jiné symboly za všechny blízké lidi.
 • Spalte na dvorku pár starých krámů, které vás doma iritují. Blíží se novoroční svátky a s nimi spojené tradice uzavírání starého roku.
 • Udělejte něco dobrého pro druhé – přispějte na dobrou věc, navštivte někoho osamělého, pošlete nečekaný dárek.
 • Udělejte si večer vyprávění příběhů, po vzoru našich předků.
 • Uspořádejte tichou večeři. Nechte u stolu prázdné místo pro všechny, kdo letos zemřeli.
 • Napečte cukroví s pohanskými motivy – hvězdou, sluncem, měsícem…

Máte jiné zvyky? Podělte se s ostatními! Další inspirace v galerii. Rozklikněte si ji pro popisky.

Vydejte se na cestu kouzel

Nechejte si posílat zdarma e-mailem výběr toho nejzajímavějšího, co jsem napsala o věštění, o magii a tajemných silách. Čtení posílám 1-2x do měsíce.

Těším se na Vás.

- Anima Noira

2 komentáře
 1. Slnečnica

  Želám Vám príjemné prežitie sviatku Slnovratu, ako aj nadchádzajúcich Vianoc a nový rok plný svetla 🙂

  Odpovědět

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *