Všechno, co jste chtěli vědět o čarodějnictví, …ale báli jste se zeptat

Čvn 22, 2018 | 1 komentář

Báli jste se zeptat, abych vás třeba neproklela, že ano. Tak tedy, dnes o tom, co jste chtěli vědět o čarodějnictví, ale báli jste se zeptat… a já bych vám to stejně dříve říci nemohla.

JE TO BÝT ČARODĚJNICE OSUD?

*Noira dramaticky vydechne* Je to především vcelku typická drobná živnost.

Čarodějnictví je opředeno aureolou mystična. Faktem zůstává, že pokud poskytujete služby za úplatu, tak provozujete živnost. To znamená, že platíte daně, potřebujete účetního, grafika, možná také někoho, aby vám spravoval webové stránky, vymalovat kancelář a nebo uklízečku, a když se vám to dobře rozjede, asistentku.

Debata o tom, proč zda je správné poskytovat duchovní služby za úplatu, bude jistě pokračovat i po mé smrti. Jisté je, že jsem ještě nenarazila na to, že by plynárny a pronajímatelé kanceláří přijímali dobrovolné dary. Dvojznačnou roli čarodějnictví ve společnosti nejlépe ilustruje druhá nejčastější otázka, kterou jsem dostávala…

SYPE TO HODNĚ?

Když máte morálku sňatkového podvodníka, skvěle. Jinak to není až taková raketa. Je to lákavé? Ano. Rozhodně dost na to, aby s touto živností začala každý rok nová hrstka lidí, kteří věří, že právě oni spasí svět. Mezitím zkušení odcházejí, takže se uvolňuje místo 🙂 Duchovní služby jsou stále lukrativní, ale nejspíše ne tak, jak si lidé myslí. Když Reflex nazval svůj slavný titulní článek s mojí fotkou Věštby s.r.o.: Vaše budoucnost, naše prachy, znělo to, jako kdyby se věštění najednou zařadilo mezi nejlukrativnější obory lidské činnosti hned po prodeji drog a zbraní.

Píše-li černá kronika o tom, že „čarodějnice vylákala z důchodce 700 tisíc“, tak to je více, než kolik jsem vydělala za dva roky. Lidé mi nabízeli peníze za nájemné vraždy, osvobození zločinců u soudu, prodeje plesnivých nemovitostí a jiné pochybné podniky. Nikdy jsem je nepřijala.

JAKÉ TO BYLO U KRAUSE?

Milé. Celý štáb byl přátelský a líbilo se mi, jak mne namalovali. Někteří z nich se pak u mně objevili soukromě. Stačí? 🙂

Řeč je o mém vystoupení v Talk Show Jana Krause na jaře 2011.

čarodějka Anima Noira v talk show Jana Krause

A konečně, oblíbená otázka číslo 4, kterou nejspíše ztratím důvěru zbytku lidí, kteří dočetli tento článek do konce:

JAKÉ DRUHY LIDI PŘITAHUJE MAGIE?

*Noira si dá ruce v bok* Řeknu vám to takhle. Magie přitahuje špatné lidi. V tom lepším případě lidi v maléru, kteří si potřebují pomoct. V horším případě psychopaty, kteří touží po moci. Je to naprosto logické, protože to, co magie je, je příslib moci. Magie přináší také příslib poznání a tajemna, smyslu. Sahá po ní tedy spostu vyprázdněných lidí, zejména s krizí středního věku. Lidí, kteří touží po “něčem víc” a kteří i vcelku rádi zahodí svůj rozum a peníze za to, aby jim někdo nabídl nové světy.

Jako čaroděj přijdete do kontaktu s velmi zajímavý k segmentem populace. Jeho společný jmenovatel je, že má problém. A ten problém běžnými cestami nedokáže řešit. Magie skýtá řešení věškerých problémů nadpřirozenými prostředky. V naší společnosti se k ní obracejí lidé, kteří svoje problémy nedokázali řešit jinak, a to je většinou znak toho, že jsou v té bryndě hluboko. Čarodějnice není normální, není běžná. Není to šaman vašeho kmene. Takovou možnost si připouštíte až ve chvíli, kdy vás opustila veškerá naděje. Od svých klientů jsem často slyšela, že jsem “jejich poslední šance před… vy víte před čím.”

Nechci vás od zájmu o duchovní vědy odradit. Ale toto je realita. Čísla jsou neúprosná. Na jednoho člověka, který ve studiu magie hledá poznání a pravdu, napočítáte osm jiných, kteří spadají do některé z ostatních jmenovaných skupin. A to je docela vážný důvod, proč se s čaroději nebavit, nestýkat a být celkově velmi ostražitý, poznáte-li někoho, kdo se ke svému zájmu o okultismus hlásí. Nemusíte věřit v moc okultních sil, ale měli byste věřit na lidskou motivaci…

To relativně nejnevinnější, co se vám může stát, je, že narazíte na skupinku lidí ve středním věku, které doma pálí dobré bydlo, a vymýšlí si z nudy aférky. Různé duchovní a zážitkové semináře jsou ideální příležitostí k tomu trochu si povyrazit. Obecně se tomu říká “duchovní turistika”, a v zahraničí to většinou vypadá tak, že bohatá běloška na semináři sbalí exotického kolouška. V Čechách na duchovní kurzy jezdí většinou ženy, takže se je tam vyhlédne nějaký seladon. Pozitivnější motivací k magii je tak pro mnoho lidí zvědavost a s ní související nuda. V magickém světě se stále něco děje. Proroctví, úplňky, slunovraty. Člověk stále objevuje nové zdroje a nové guruy. Může tak s přehledem strávit zbytek života. Jak mi řekla jedna bývalá čarodějka, „Skončila jsem, ale život bez magie mi připadá tak nudný.“

Magie lidem dodává pocit vlastní výjimečnosti, vědomí toho, že se na něčem podílejí, nějaká vyšší moc má o ně zájem, tedy stejné důvody, proč lidé věří v boha.

Spousta lidí k magii přichází, ale to není v našich končinách tak časté, aby se odpoutali od náboženského přesvědčení, které získali z výchovy.

Do studia magie se dále pouštějí lidé, kteří se z nějakého důvodu cítí slabí a hledají sílu. Jedno z prvních svých kouzel, které si pamatuji, byl ochranný amulet, který měl zastavit šikanu. To je docela typický příběh. Většina mých klientů mne vyhledala v nějaké souvislosti s magickou ochranou.

Cíle černé magie jsou stále stejné: peníze, vliv a moc. Magie je tu vnímaná jako zkratka k věcem, které nejdou běžnými prostředky, nebo které jsou nemorální či dokonce nelegální.  Což není nic nového v historii. Mezi služby čarodějů, které bývaly běžně k mání, patřily potraty, travičství ba i nájemné vraždy.  Okultismus tak prosakuje dvě vrstvy společnosti, do kterých nevidíte: tu nejvíc na kraji a nejvíc privilegovanou. Uchylují se k němu často dominy a prostitutky nebo různé zlatokopky, a některé z nich to daleko dotáhnou — třeba až na faktické předsedkyně vlády 😉 Magii se častěji oddávají lidé z etnických menšin a organizovaného zločinu. Úplně nahoře pak potkáváme okultismus ve formě tajných společností, které většinou kryjí opět organizovaný zločin. Není to nic hezkého, ale je na místě si to přiznat. Čarodějnický oltářík můžete najít v domě zbožného léčitele, ale také šéfa mexického gangu, který svoje nepřátele skalpuje.

Vydejte se na cestu kouzel

Nechejte si posílat zdarma e-mailem výběr toho nejzajímavějšího, co jsem napsala o věštění, o magii a tajemných silách. Čtení posílám 1-2x do měsíce.

Těším se na Vás.

- Anima Noira

1 komentář
  1. Noira

    Jaké jsou vaše zkušenosti s druhem lidí, co se pohybuje kolem magie?

    Odpovědět

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *