Velikonoce a jarní rovnodenost – Ostara

Bře 16, 2020 | 12 komentáře(ů)

Jeden starý čaroděj mi řekl, že rovnodennost je časem, kdy se může každý z nás znovu rozhodnout, na kterou se dá stranu. Ostara, jak zní starý germánský název jarního svátku, je časem rovnováhy mezi světlem a tmou. Můžete tedy žádat o vnesení rovnováhy do jakéhokoliv aspektu vašeho života.

Rituály pro svátek jarní rovnodennosti

Datum: okolo 21. března. (Letos 20. března ve 4:49 středoevropského času.)

Další názvy: Jarní rovnodennost, Alban Eiler, Eostre, Jarovít. Jméno souvisí s norskou bohyní plodnosti Ostarou (Eostre, anglicky Velikonoce = Easter).

Symboly: semena, vajíčka, voda

Božstva: Jarovít, Eostre, Persefona

Krásným zvykem, který si možná pamatujete z dětství, je vložit svoje přání do semínka trávy, například tím, že jej do něj pošeptáte, a pak jej zasadit. Na vzrostlou trávu pak můžete usadit velikonoční vajíčka, která jsou symbolem plodnosti a celistvosti. Děti tyto rituály milují!

Zapalte na různých místech svého příbytku páry černých a bílých svící, které budou symbolizovat rovnováhu světla a tmy. Sledujte způsob, jakým shoří, může vám to něco prozradit o harmonii v jednotlivých místnostech, potažmo v různých oblastech vašeho života.

Barvěte vajíčka přírodními barvami a ozdobte je různými magickými symboly – runy, astrologické symboly, druidský ogham nebo vaše osobní symboly, spojené s přáními.

Vyrobte si figurku nebo nějaký jiný předmět, který bude symbolizovat temnou polovinu roku, která nyní končí, a vložte do ní symbolicky vše, co se odehrálo od loňského podzima, čeho se chcete zbavit. Můžete ji hodit do ohně nebo do tekoucí vody.

Udělejte si rituál plnosti a růstu pomocí vajíčka, uvařeného na tvrdo. Nejdříve se vajíčko ozdobí a popíše přáními, nabije energií a pak se uvaří – a sní!

Je příhodný čas pořídit si nebo ušít něco nového na sebe, spolu se zvykem odkládání starého šatstva, Nový kousek byste si na sebe měli vzít právě až o rovnodennosti, v době rostoucího světla!

Tulipány patří mezi typické jarní květiny a symboly jarních svátků.

Jak se spojit s přírodním cyklem

 • Nasbírejte venku divoké květy. Běžte se projít a všímejte si znamení rostoucího života v přírodě.
 • Zasaďte semínka první zeleniny nebo květin, třeba i doma.
 • Naplánujte si výsadbu svojí magické zahrady, pro niž bude příhodný čas na Beltine.
 • Pomozte Zemi vzpamatovat se a ukliďte místo ve veřejném parku od odpadků.
 • Všimněte si, kteří ptáci se již vrátili ze zimních krajin. Nastrojte jim krmítko.
 • Vyjádřete úctu krajině kolem svého stavení – darujte přírodním duchům třeba kousek polodrahokamu nebo vonný dým.
Starý pohanský zvyk v německých zemích spočíval ve zdobení a žehnání pramenům a studánkám. Zde na fotografii studánka ozdobená kraslicemi. Podobné rituály “otevírání studánek” známe i u nás.

Jak na jarní úklid magicky

Jedním s témat tohoto svátku je očista. Udělejte si doma pověstný “jarní úklid”, se záměrem přerušit energetická spojení se všemi předměty, které už nejsou v souladu s vaším životem. Náš majetek je v pravém slova smyslu součástí naší osobnosti. Staří Římané to chápali poměrně doslovně. Dá se říci, že všechno, o čem řeknete “to je mé” je součástí vašeho energetického pole a tím pádem do své existence přejímáte všechny vazby, které s sebou takový předmět nese. Pokud už tyto vazby nejsou aktuální – třeba proto, že jste se změnili, změnili jste svoje přátele a zájmy – tato zastaralá energie vás svým způsobem táhne nazpět do minulosti a brání vám se pohnout.

Spisovatelka Jenny Nowak v Čarodějkou po česku má tedy svatou pravdu, když píše, že takový úklid je činnost navýsost magická! Můžeme uvolnit spoustu zablokované energie, pokud jsme ochotni podívat se pravdě do očí a položit si otázku, zda tato věc je skutečně v souladu s našimi současnými cíli a zda představuje něco, co chceme aby v našem životě rostlo. U spousty předmětů po mrtvých, bývalých přátelích aj. zjistíme, že je na čase se s nimi rozloučit a možná i pustit něco, co jsme doposud pustit nechtěli. Nyní je příhodný čas!

Věštění z vajíček

Oomancie neboli věštba z vajíček se provádí tak, že oddělíte od sebe bílek a žloutek. Pak nalijete bílé do horké vody a hádáte z jeho tvaru.

Věštění z lití vajec se podobá lití olova nebo vosku. Techniky věštění bar karet si můžete vyzkoušet na semináři Věštění po staru.
Vydejte se na cestu kouzel

Nechejte si posílat zdarma e-mailem výběr toho nejzajímavějšího, co jsem napsala o věštění, o magii a tajemných silách. Čtení posílám 1-2x do měsíce.

Těším se na Vás.

- Anima Noira

12 komentářů
 1. Marián

  Ďakujem Vám za veľmi pekný článok.

  Odpovědět
 2. Jana

  Noiro, děkuji za krásný článek!

  Odpovědět
 3. Ivana

  Tohle povídání “voní” JAREM, děkuji
  Ivana

  Odpovědět
  • Anima Noira

   Jaro přijde na každý pád!

 4. Hanička

  Tento rok si na sebe šijeme roušky 😊😀

  Odpovědět
  • Anima Noira

   I v tom se dá umělecky seberealizovat 🙂

 5. san schedelbauerova

  kopila jsem svazek bílé šalvěje,tak bude očista.Pěkný čtení Noiro.Hezký den Sandra.

  Odpovědět
  • Anima Noira

   Děkuji! Salvej prodavam v kramku take, malem bych na ni zapomněla.

 6. Adramelech

  Ad šalvěj.
  Nechci být morbidní, ale šikovný člověk si může vyrobit z plátna a klihu barokní morový zobák a vycpat jej šalvějí coby desinfekcí. Byl to takový tehdejší respirátor a při současném nedostatku ochranných pomůcek by mohl posloužit i dnes.

  Odpovědět
  • Anima Noira

   Také jsem o tom uvažovala 😀

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *