Na co se nikdy neptat karet

Bře 21, 2019 | 3 komentáře(ů)

Máte pocit, že vám věštby nevychází? Možná se jen neumíte správně zeptat! Jsou věci, na které by se člověk karet nikdy neměl zeptat, protože z toho nic kloudného nevzejde. Příručky Tarotu a knihy o věštění se hodně zabývají významy jednotlivých karet a různými složitými způsoby výkladu, ale skoro nikde se nedočtete o tom, jak pokládat kartám běžné otázky. Ty, které vás opravdu zajímají. A o tom zejména pojednává dnešní článek. Dozvíte se, proč jsou některé otázky považovány za tabu a žádná věštkyně hodná svého jména vám na ně nebude chtít odpovídat… a jak je můžete přeformulovat na chytřejší, které vám spíše přinesou použitelnou odpověď.

Co nám karty řeknou a co ne

Tarot a věštecké karty obecně jsou skvělým nástrojem osobního růstu. Věštění pokrývá všechno: od metafyzických otázek na podstatu světa až po záležitosti praktického života, jako zda máte přijmout tuto nabídku práce. Věštba nám umožňuje zachytit kvalitu okamžiku a nahlédnout do budoucnosti. Ukazuje nám, jak se pravděpodobně bude vyvíjet, pokud podržíme stávající kurs.

V každém případě, kurs můžete změnit. Můžete tak odvrátit i nepříznivou budoucnost nebo urychlit vývoj věcí. Pokud se vám nelíbí, co vám věštba ukázala, nemusíte se s tím pouze smířit.

Pamatujte: Žádná věštba není do kamene tesaná a nezvratná!

Řadu let mne zajímala psychoterapie. Bohužel, psychoterapie se zaměřuje na minulost a vede k pasivnímu postoji. Věštění na druhé straně se zaměřuje na budoucnost a pomáhá ujasnit si současnou situaci. Věštění nám pomáhá vytvořit si tu nejlepší možnou budoucnost!

Potřebuji mít na věštbu otázku?

Technicky vzato, nepotřebujete. Můžete použít jeden z mnoha existujících rozkladů, ve kterých každá karta popisuje vlivy, působící na vaši současnou situaci – například ostatní lidi, váš postoj, skryté vlivy… Takovým rozkladem je například známý Keltský kříž o deseti kartách, existují však i rozklady menší, ba i rozsáhlejší.

Nicméně většinou máte konkrétní záležitost, kterou chcete od karet objasnit. Proto je vhodné mít přesný záměr, a vhodně položit otázku.

Jak mám správně položit otázku?

Nejhorší možná otázka, kterou často uslyšíte, je “Co mne čeká?”. Přirozená zvědavost láká mnoho lidí, aby se doptávali na svůj osud. Přitom ale i kdyby bylo možné odněkud získat pravdivé proroctví o tom, kdy a jak umřou a kolik budou mít dětí, byla by taková informace značně problematická. Jistě si dokážete představit, proč. Taková věštba pronikavě ovlivňuje váš postoj k životu.

Věštění nás nezbavuje svobodné vůle. Nevzdávejme se povinnosti volit si pro sebe tu nejlepší cestu, směřovat za svými cíli a celkově být aktivními činiteli svého života. Navíc, mnoho věštců se shoduje v tom, že není vůbec jisté, zda něco takového, jako neměnné a přesné proroctví může existovat. Skutečná proroctví na mnoho let dopředu jsou velmi vzácná.

Chytré otázky tedy směřují k tomu, abychom nad svým osudem převzali kontrolu a mohli jej změnit. To se děje prostřednictvím voleb. Ne těch do parlamentu, ale běžných, každodenních voleb. Samozřejmě máme před sebou i stěžejní životní volby jako je koho si vzít a kam se přestěhovat. Jedním z nejchytřejších způsobů, jak se Tarotu dotazovat, ptát se na důsledky našich možných voleb:

 1. V každé situaci máte nějakou představu alespoň o jedné cestě, jíž by se mohla situace dále vyvíjet. Pokud jich je vícero, sepište si je napřed všechny.
 2. Postupně se dotazujte, co vám ta která konkrétní možnost přinese.
 3. Porovnejte sílu karet, jejich hodnotu, zda jsou spíše příznivé či nepříznivé.
 4. Pokud nenacházíte žádnou příznivou cestu, zkuste přidat “jiné řešení”.
 5. Prozkoumejte důsledky jednotlivých cest a pak se rozhodněte. Například, když přijmete nabídku zaměstnání v jiném městě, mohou vám karty současně sdělit, že vám to přinese prosperitu a úspěch, ale úpadek rodinného života. Bude tedy na vás zvážit, zda vám za to takové riziko stojí.

Praktické otázky

Co mi k tomu pomůže?
Na co se zaměřit?
Čeho se vyvarovat, na co si dát pozor?

Některé otázky se také podstatně projasní, když k nim uvedete časový rámec. Můžete si vykládat na jednotlivé měsíce, kdy bude vhodný čas pro určitou záležitost.

Na blbou otázku blbá odpověď

Existuje také řada nedůvtipných otázek, na které skoro z podstaty nemůžete dostat rozumnou odpověď, a bude lepší se jim vyhnout. Také zkušená kartářka nebude chtít přistoupit na takovou otázku a bude se vás spíše snažit navést jinam. Patří sem otázky jako:

Kdy umřu?
Vyhraju v loterii?
Rozvede se můj milenec?
Jak se jmenuje moje spřízněná duše?
Jsem těhotná?
Vyléčí se moje teta z rakoviny?

Mnoho lidí nebude vykládat na otázky zdraví, protože se bojí zasévat v klientech semínko sebenaplňujících se proroctví nebo se bojí postihování za dávání zdravotních rad bez patřičné koncese. Někdo má morální zásady ještě přísnější, a klientovi nikdy nevykládá na žádné třetí osoby mimo pokrevní příbuzné. Setkala jsem se s takovým kartářem, který bral za významnou osobu manžela nebo manželku, ale například odmítal poskytovat odpovědi na druha a družku, protože dle jeho názoru takoví lidé nejsou karmicky spojení. Zvyklosti jsou různé, tradiční a regionální. Určitě si nemyslete, že jen proto, že jste se s něčím mohli setkat, je takový zvyk obecným neměnným pravidlem.

Při tvoření otázek je dobré přidržet se několika pravidel:

 • Nikdy se neptejte na nic, co lze jednoduše zjistit jinými cestami (například těhotenským testem!)
 • Neptejte se na otázky, na které odpověď je pro vás příliš citově zdrcující.
 • Tarot obvykle nedokáže podávat informace, která vám dokáže podat schopné médium, jako například jména, popis místa, něčí vzhled a podobně.
 • Nepokládejte žádnou otázku, na kterou hodně chcete slyšet “ano”. Nejlépe se úplně vyhněte otázkám, u kterých se nabízí pouze odpověď typu ano/ne.

Témata v tomto článku probíráme v praxi na víkendovém semináři Tarot – Věštění z karet. Příklady pochází z cvičení, která děláme první den.

Vydejte se na cestu kouzel

Nechejte si posílat zdarma e-mailem výběr toho nejzajímavějšího, co jsem napsala o věštění, o magii a tajemných silách. Čtení posílám 1-2x do měsíce.

Těším se na Vás.

- Anima Noira

3 komentáře
 1. quonax

  Já teda nemám moc zkušeností s kartami, používám raději I Ting. A jedna z prvních zkušeností byla – neptat se na rozhodnutí, která už jsem udělal. Když chci např. jet na dovolenou a už jsem se pro ni rozhodl, a potom se zeptám, jestli na ni mám jet, může se stát, že věštba odpoví, že to nebude dobré. A já na ni potom jedu a jen si ji zkazím pochybnostmi. Věštba se přitom sice obvykle naplní, ale často docela jinak, než jsem čekal.

  Odpovědět
  • Noira

   To je výborná poznámka!

 2. Jitřenka Ebnerová

  Ano, zajímavé, že se naše názory v podstatě schodují. Já se např. ptám, co mi přinese když…

  Odpovědět

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *