Lunární fáze magie měsíčního cyklu

Led 21, 2020 | 1 komentář

Magická moc Luny byla známá po staletí. Jaký mají význam jednotlivé fáze Měsíce a jak je nejlépe využijeme pro čarování? Magie a Luna k sobě patří odedávna. Málokterá čarodějka nesleduje na obloze fáze Měsíce. Právě magické měsíční fáze mají klíčový vliv pro úspěšné načasování rituálů a kouzel magie.

Magická paní Luna

Luna je paní noci, světa temnot, tajemna. Je známa pod mnoha jmény a uctívala ji a uctívá řada kultur na celém světě. Když hledíme na stříbrný svit Luny, prozařující tmu noci, probouzí v nás údiv. Muži i ženy jsou intimně spojeni s jejími měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Luna přitahuje vodu a vyvolává příliv a odliv. Přitahuje však i vodu v našich tělech a působí tak na  naši náladu, spánek a zdraví.

Díky stále se měnícímu a obnovujícímu cyklu byl Měsíc považován za nesmrtelný a za místo, kam odcházejí duše mrtvých. Mohl přinést blahodárný déšť, ale také rozpoutat bouři a zničit úrodu. Považovali ho tedy za nevypočitatelný a potenciálně ničivý. Měsíční božstva tak byla obdařena jak ničivou, tak tvořivou silou.

Člověk potřeboval rozlišovat měsíční fáze, a proto každou představovala jiná bohyně. Například Řekové uctívali Artemidu jako nov, Seléné jako úplněk a Hekaté jako ubývající měsíc. U Římanů se Artemis stala Dianou.

Egyptský kult Eset, “Dobré matky”, se rozšířil v Řecku a Římě a později se stal i součástí kultu Panny Marie, která je rovněž paní Měsíce.

Uctívání měsíčních bohyní bylo natolik významné, že se jim pravidelně obětovalo a konaly se posvátné rituály pro jejich usmíření. Jednotlivé fáze Měsíce byly plny tajemství cyklu života. Uctíváním bohyní se lidé snažili využít jejich vliv na takové záležitosti jako těhotenství, zemědělství nebo věštění.

Lunární svátky a fáze Měsíce

Lunární rok se nepočítá po dnech, ale po měsících. Několik našich svátků je lunárního původu a v minulosti měly své místo v lunárním kalendáři – Velikonoce (Ostara) se slaví vždy po prvním jarním úplňku.

Na základě pozorování Měsíce a jeho fází vyvinuli naši předkové systém rituálů pro očistu a posílení organismu. Vnímali souvislost mezi tím co se děje nahoře a dole a vypozorovali, která měsíční fáze je vhodná pro určitý magický rituál. Nejprve se museli naučit dobře rozpoznat měsíční fáze, kterými jsou:

Úplněk a jeho magický význam

Při úplňku se Země nachází mezi Sluncem a Měsícem a tak je vystavena jejich protikladnému působení. Slunce představuje mužský aspekt a Měsíc (Luna) ženský. Měsíc vychází, když Slunce zapadá, celou noc vidíme na obloze svítící kotouč Luny. Tato protikladná energie může na citlivější nebo oslabené jedince působit negativně, mohou se zhoršit příznaky chronických onemocnění.  Úplněk je znám jako doba šílenství a náměsíčnictví. Mocná měsíční energie může vyvolat epileptický záchvat nebo zvýšit pravděpodobnost nehod. Lidé pod vlivem Měsíce jsou obecně zranitelní, citlivější a neklidní.

Vliv úplňku na čarování je obrovský. Je to nejvýznamnější měsíční fáze. Největší sílu mají obřady 3 dny před úplňkem a o úplňku. Je to čas oslavy a osvícení vědomí, kdy se volá dobro, láska a nová síla. Tato fáze symbolizuje plodnost, hojnost, osvícení, růst a příliv energie. Proto provádíme obřady k podpoře těchto aspektů

Např. úplněk zvolím, pokud chci sehnat zaměstnání, posílit svou finanční situaci, posunout se ve svém duchovním rozvoji nebo podpořit své zdraví a odstranit únavu.

Každý z třinácti úplňků v roce má odlišnou energii podle toho, ve kterém znamení zvěrokruhu se planety nacházejí.

Ubývající měsíc a jeho význam

Ubývající Měsíc si můžeme představit jako “couvající”, jelikož na obloze uvidíme svítící cípek ve tvaru písmena C. Je to fáze od úplňku k novoluní. Měsíc se zmenšuje (couvá). Toto období si můžeme představit jako velký výdech, proto se naše tělo a mysl v tuto dobu dobře čistí. Provádíme rituály a praktiky na toto téma. Rány se lépe hojí, když byla operace provedena za ubývajícího Měsíce. Ubývající Měsíc je také dobou odhalení a pronikání do podstaty. Je to mocný čas ozdravování.

Za ubývajícího Měsíce budeme žádat o zničení, oddělení nebo rozklad – např. chcete-li se zbavit nějakého zlozvyku.

Novoluní (nov) a jeho magický význam

Měsíc se dostává před Slunce a společně působí na Zemi. Zapadají a vycházejí skoro současně a tak v noci na obloze Měsíc neuvidíme. Tato fáze působí na organizmus podobně jako úplněk, někteří lidé ji snášejí špatně. Energeticky je to doba počátku, nových příležitostí a velmi prospěšný je v této době lehký půst jako prevence onemocnění.

Rituály a prosby směřujeme např. na podporu svého osobního růstu, na podporu nových událostí a činů, na přípravu plánů a rozhodnutí.

Novoluní ohlašuje počátek nového cyklu. V magii je to doba, která volá po nových příležitostech. V magickém kruhu se nový Měsíc nachází na východě – v místě svítání. Tato útlá krása se považuje za zranitelné mládí, v němž je již obsažen blížící se úplněk, který však ještě nenastal. Nov je panna, nevinnost, početí. Je to vhodná doba pro práci na svém zdraví a osobním růstu a pro realizaci plánů pro nadcházející měsíc. Je to nejdůležitější období pro pochopení, může být ideální pro rozjímání a meditaci.

Novoluní je také časem černé magie, zvláště během zimních měsíců, kdy je málo světla.

Rostoucí neboli přibývající Měsíc

Je fáze od novoluní k úplňku, Měsíc se zvětšuje (dorůstá). Období, kdy měsíc dorůstá je jako velký nádech. Za přibývajícího Měsíce lze konat obřady pro vytvoření nebo upevnění něčeho. Rostliny zasazené za přibývajícího měsíce lépe rostou a prospívají.

“Modrý měsíc”

je řídký úkaz, kdy jsou během jednoho měsíce dva úplňky. Například ve 20. století byl “modrý měsíc” pouze čtyřicetkrát. “Modrý měsíc” bývá přibližně jednou za dva a půl roku. Je to zvláštní čas – zdvojnásobení síly Měsíce. Leckdo sice považuje modrý měsíc za nešťastný, ale ve skutečnosti je magický, dává příležitost zahájit některé dlouhotrvající činnosti. “Modrý měsíc” lze využít k zasetí semen budoucnosti, dostávají tak čas klíčit a růst až do příštího “modrého měsíce”. Pokud se chcete pouštět do magie, měli byste být velice opatrní. Musíte si být velice přesně vědomi, co žádáte, protože Měsíc bude mocný a vaše úmysly zdvojnásobí.
Lidé narození v modrém měsíci mají velký potenciál, ale mohou mít potíže s uplatněním svých schopností. Jejich moc je i jejich slabinou a musí se naučit, jak své síly využít ve prospěch nejen svůj, ale především druhých.

Jiný druh “modrého měsíce” uvidíte, když budou ve vzduchu určité částice prachu a Měsíc dostane modrý nádech.

Vydejte se na cestu kouzel

Nechejte si posílat zdarma e-mailem výběr toho nejzajímavějšího, co jsem napsala o věštění, o magii a tajemných silách. Čtení posílám 1-2x do měsíce.

Těším se na Vás.

- Anima Noira

1 komentář

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *