Když rodiče ovládají svoje dospělé děti

Lis 14, 2019 | 0 komentářů

Někteří rodiče se nechtějí vzdát práva vměšovat se do životů svých dospělých dětí a ovládat je. Dnes budeme hovořit o jednom z nejtypičtějších rysů jedovatých rodičů – o jejich sklonu ovládat naše životy, který se nemusí zastavit ani v hrobě.

Tato manipulace může mít formu přímého nátlaku, citového vydírání, ovládání skrze výživné a peníze a díky silným prožitkům viny, kterými je úcta k rodičům provázena, nás může “strašit v hlavě” ještě léta po jejich smrti – jako by rodičovský hlas žil dál. Takový hlas z hrobu, nebo nařčení z hrozných věcí může mít podobu skutečné kletby. Seriál volně navazuje na předchozí články o cestě z moci jedovatých rodičů (první díl, druhý díl) a obsahuje další kapitolu vynikající svépomocné příručky ke stažení.

Když nám rodiče ničí život

Susan Forwardová a Craig Buck, Motto, 2008

Předchozí části knihy si můžete stáhnout u prvního a druhého dílu seriálu.

Část třetí

Kontrolující rodič

Peníze jako prostředek manipulace

Skryté a přímé ovládání

Ovládání až z hrobu

 

Otevřené výhrůžky od jedovatých rodičů

Na otevřeném zastrašování není nic pěkného. nejenom v lidových vyprávěních najdeme příklady skutečných lidí, kteří za to, že si vzali někoho, koho jejich rodiče neschvalovali se dočkali vydědění.

Tyto tlaky se mohou také týkat volby vaší kariéry a je smutné, s kolika mladými lidmi se setkávám na pokraji zhroucení, jen proto, že se bojí nenaplnit ambice rodičů.

Tip: Vměšování se do partnerských vztahů dospělých dětí je natolik typickým tématem, že doporučuji k němu přečíst knihu od téže autorky, která vyšla v nakladatelství Motto jako Jedovatí příbuzní. Pojednává o vztazích s tchány.
V kapitole “Proč mne nenechají, abych žil vlastní život?” se setkáváme s Michaelem, kterému nepomohlo, že se odstěhoval pět tisíc kilometrů. Jeho rodiče nikdy nepřijali jeho ženu a samostatný život. Právě útěk do zahraničí nebo na studia bývá častým způsobem, jak se lidé z podobných rodin snaží získat svoji svobodu. Často zjišťují, že marně.
Psychické vazby, které existují mezi dětmi a rodiči, jsou natolik silné že žijí vlastním životem dál, pokud se s nimi nějakým systematickým způsobem nevyrovnáme – například v terapii, odpuštěním nebo rituální očistou. Moje teta utekla před svojí matkou až na druhý břeh Atlantiku, a teprve tam složitě po letech začala hledat řešení v terapii.

Když nás rodiče ovládají penězi

Peníze jsou odjakživa jazykem moci. Jak je nám rodiče přidělovali, a co o nich říkali může náš život ovlivňovat způsobem, který si vůbec neuvědomujeme:

  • Žena, závislá milodarech otce, se naučí “Bez muže nemohu finančně přežít.”
  • Muž, kterému otec říkal, že ženy jsou zrádné, a připraví jej o peníze, nakonec zničí svoje manželství neustálým kontrolováním výdajů svojí ženy

Mezi další obvyklé formy manipulace patří:

  • Shazování kompetencí a schopností dospělých dětí, často před jejich okolím
  • Předhazování sourozenců, kterým se dává přednost
  • Snahy o vměšování se, maskované za neustálé pomáhání
  • Lpění na rodinných tradicích a rituálech

Nejhorší kletba, kterou můžete uslyšet

Jedna z nejdramatičtějších situací vznikají, když dítě uslyší, že má na svědomí “zničený život” svého rodiče nebo dokonce jeho smrt:

  • “Zničilas mi život.” (kvůli tobě jsem se musela vdávat)
  • “Měla bys ráda, že se ti podařilo matku zabít!” (zemřela poté, co se s nimi dcera rozešla, přirozenou smrtí)
  • “Zabila jsi bratra.” (druhé z dvojčat v těhotenství zemřelo)

Pocity viny jsou tak obrovské, že vás mohou skutečně potopit a zahubit, pokud se jim aktivně nepostavíte a nevrátíte je tam, kam patří. Uvědomte si, že pokud na nějaké úrovni sebeméně věříte, že jste zabili, pak si “zasloužíte” trest a není divu, že je váš život stíhán pohromami.

Proč se tak rodiče chovají?

Ovládající rodiče často sami žijí dlouhá desetiletí v emocionálním pekle. Nejsou schopni ovládat svoje popudy, poradit si s vlastním stárnutím a samotou – velmi často se u nich projevuje “syndrom prázdného hnízda”, poté, co děti odešly z domu. Tolik se bojí toho, aby o lásku dítěte nepřišli, že jej raději uvidí nešťastné. Sami si svoje chování neuvědomují – cítí se oprávněni a snaží se vyhnout utrpení.

Jak se ohradit vůči vměšování rodičů

Dobře položená pohrůžka přerušení kontaktu může některé z těchto lidí přimět k tomu, aby svoje chování přehodnotili, protože přecijen nechtějí zůstat sami. Někteří se však ovládají mizerně i dál a možná zjistíte, že si je prostě budete muset držet od těla. Nastavení zdravých hranic by mělo začít u elementárních symbolů vašeho soukromí, kterými jsou klíče od domu a mělo by stanovovat formu vašeho kontaktu a vztahu. V dnešní době mobilních telefonů a všudypřítomného Internetu se hranice soukromí brání o něco hůře, ale jistě najdete způsob.

Jde přeci o vaše duševní zdraví.

Zlomte moc kleteb nad sebou

Svěřte se do moci osvědčených technik vymítání, lámání kleteb a uřknutí a porazte jednou pro vždy démony svojí minulosti na semináři Odeklínání.

Mohou vás také zajímat služby v oblasti obranných a ochranných magických rituálů.

Vydejte se na cestu kouzel

Nechejte si posílat zdarma e-mailem výběr toho nejzajímavějšího, co jsem napsala o věštění, o magii a tajemných silách. Čtení posílám 1-2x do měsíce.

Těším se na Vás.

- Anima Noira

0 komentáøù

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *