Jak začít s vykládáním karet

Úno 19, 2019 | 0 komentářů

V dnešním článku se seznámíme s úplnými základy výkladu z tarotových karet. Ať už přemýšlíte o návštěvě kartářky, o koupi vlastních karet nebo se teprve chystáte otevřít ty, které jste třeba dostali kdysi darem, po přečtení se vám ujasní mnoho úvodních otázek – jako například, co to vůbec je, ten tarot?

Co je Tarot a odkud se vzal?

Tarot je sadou věšteckých karet, jejíž historický původ je neznámý. Často se datuje do starého Egypta, do Atlantidy nebo do Číny. Souvislost může mít také s hebrejskou abecedou a tajným kabalistickým učením. O jeho původu existuje množství legend. Co je jediné jisté je, že nejstarší dochované tarotové karty patřily italským šlechtickým rodinám z doby renesance.

Tarot rodu Visconti-Sforziů z 15. století je nejstarším dochovaným tarotem. Vyobrazeny jsou trumfové karty, zleva – Blázen, velekněžka, Ďábel, Mág

Na přelomu 19. a 20. století zaznamenal Tarot nové oživení v okultních kruzích a postupně se dostal mezi širokou veřejnost. Dnes existuje množství různých designů tarotových karet, které můžete koupit v každém knihkupectví.

většina současných tarotových sad vychází z průlomového designu Rider-Waiteova Tarotu (1910), který posunul zpracování blíže současnému čtenáři.

Tarot je sadou 78 karet, která se v něčem podobá známým hracím kartám: obsahuje 4 barvy nebo řady karet, číslovaných od esa (jednička) do deseti, dále 4 druhy karet s figurou, tzv. dvorních karet (královna, král, rytíř a páže) a 22 trumfů, které mají každý vlastní název (Blázen, Smrt, Hvězda a jiné). Trumfy se se nazývají velká arkána, což znamená latinsky doslova “velká tajemství” nebo velká zasvěcení či mystéria. Ostatní karty se nazývají malá arkána, a představují nižší zasvěcení. Čtyři barvy malých arkán se obvykle nazývají hole, meče, poháry a mince.

Jde tedy sadu vcelku složitou, s větším počtem karet. Tarot obsahuje vedle číslovaných karet a dvorních karet navíc ještě sadu karet trumfových. Tím se zásadně liší od mariášových karet. Má s nimi také řadu souvislostí, protože všechny karetní hry se vyvinuly ze stejného základu. Dodnes existuje italská karetní hra s podobným názvem – tarok (tarocchi) – ovšem karty jako Mág, Velekněžka nebo Luna byste v ní hledali marně…

Srovnání různých regionálních variací karet. Obyčejné hrací karty v Itálii dodnes připomínají tarot, který se z nich vyvinul. Naše typické karty sdílíme spolu s Němci a Rakušany.

K čemu je dobrý Tarot?

Tarot je především neocenitelnou pomůckou, která umožňuje rozvíjet naši tvořivost a řešit problémy. Výklad z Tarotu by vám měl poskytnout radu nebo předpovědět pravděpodobný vývoj událostí. Oba aspekty věštění spolu souvisí. Pomocí karet můžeme prozkoumat, která volba nám přinese větší prospěch, nebo i jak se můžeme neblahým následkům vyhnout. Ano, oproti běžným představám lidí není předpověď něčím, co musí člověk přijmout a smířit se s ní. Na budoucnost se především vykládá proto, abychom se negativních následků včas vyvarovali! Dobrá věštkyně bude s vámi vždycky hledat způsob, jak zvýšit vaši šanci na úspěch, ale na druhé straně se také nebude ostýchat vás varovat před tím, že se řítíte do zkázy.

Obrátit se na věštbu je vždy významný rituál a neměli bychom k němu přistupovat příliš lehkovážně. Při věštění zkoumáváme svou budoucnost a možné cesty, dalo by se říci, že už tím svoji budoucnost člověk ovlivňuje. Nikdo přesně neví, jaký je vztah mezi proroctvím a mezi svobodnou vůlí. Jisté je, že můžeme ovlivnit svoje budoucí jednání.

Jak začít z tarotových karet vykládat

Tarotový rozklad je konkrétní způsob, jakým lze karty vložit na stůl – tedy do nějakého tvaru a počtu, například si můžeme představit řadu nebo kolečko, čtverec, kříž. Jednotlivé pozice v rozkladu mají vždy svůj význam. Představují například určitý měsíc v roce, osobu nebo věc, na kterou se ptáme, případně nějakou část tazatelova života. S touto technikou vykládání se setkáme i u jiných typů karet, vykládá se tak zvaně “do různých domů”. Věštkyně pak čte, co je vám souzeno v domě bohatství, v domě lásky a podobně. Existuje mnoho různých druhů rozkladů, a stále vznikají nové.

Jaký rozklad si zvolíme se většinou odvíjí od vaší otázky. Existují například rozklady specificky zaměřené na nalezení pravého povolání nebo na rozbor milostného vztahu. Obecně platí, že čím méně karet rozklad čítá, tím méně času se nad ním stráví a tím snazší je pro začátečníka jej vyložit. V některých školách věštění se balíček postupně vykládá na stůl celý. Pro začátečníka je nejlepší vyložit na jednu otázku jednu kartu a nevykládat další, dokud jí plně neporozumí.

Po pravdě řečeno, množství možných variací, kterými se dá přistoupit k výkladu tarotových karet často lidem způsobují paralýzu – zejména rozhodnou-li se zapojit ještě extra vykládání obrácených karet (karet vytažených hlavou dolů). Při počítání těchto karet máme najednou 156 možných významů karet, jako by už 78 karet nebylo dost, a ještě počítáme se specifickými pozicemi karet v rozkladech! Na svém semináři Tarot: Věštění z karet se často setkávám s lidmi, kteří mají doma nebo dostali několik balíčků, a přesto si na samostatný výklad netroufnou. A já se jim, po pravdě řečeno, vlastně vůbec nedivím. Sama dnes pro rychlé výklady sahám po balíčku obyčejných hracích karet.

Než začnete vykládat

Je nanejvýš vhodné očistit sama sebe nějakou formou meditace, vykuřováním nebo třeba svěcenou vodou. Velmi populární je také zvyklost mít při výkladu zapálenou svíci. Všeobecně jakékoliv zvyklosti, které vám pomáhají zklidnit mysl a uvolnit tělo, by se měly stát pravidelnou součástí výkladu. Je vhodné vyslovit modlitbu ke svým patronům, pro ochranu a jasnost výkladu, aby se do něj nedostaly cizorodé vlivy. Modlitba nám také pomáhá uvědomit si, že se nyní stáváme kanálem božské prozřetelnosti. Mnoha lidem pomáhá držet během tahání karet v druhé ruce krystal. Další vykládají vždy se zapálenou bílou svící, a používají plamen i pro očištění karet – opatrně, prosím…

Světové strany a jejich energie hrají při každém magickém počínání nezanedbatelnou roli. Magnetické proudy Země probíhají od Severu k Jihu a nazpět. Esoterickým “trůnem” je tedy vždy směr na Sever. Pokud to okolnosti umožňují, je nejlepší, když vykladač sedí na Severu a klient na Jihu. Pokud si vykládáte sami, je nejharmoničtější orientace čelem k východu, k místu kde vychází slunce.

Míchání karet

Neexistuje žádná nejlepší cesta, jak míchat karty – každý si vlivem času nakonec najde tu svou. Karty můžete rozkládat do vějíře, snímat je na hromádky, brát jednoduše sérii karet svrchu nebo jinak. K míchání karet lze přistoupit jako k monotónní činnosti, která nám pomáhá dostat se do věšteckého tranzu. Z praktických důvodů můžete chtít zvážit, zda používat velké balíčky, protože v malých rukou se dost obtížně míchají a často padají na zem. Jejich nesporná slabost je také to, že se vám jich nevejde příliš mnoho na stůl…

Když jsme u stolu, je výrazem úcty k obřadu vykládání z karet, že budeme používat speciální ubrus (šátek, roušku) nebo alespoň necháme stůl důkladně otřít. Skutečně nic nezničí vaše karty rychleji než různé pochybné skvrny a zbytky na stolu.

Karta, která vypadne při míchání, často obsahuje důležitou informaci!

Po skončení výkladu

Nakonec je dobré formálně ukončit výklad a poděkovat přítomným silám za jejich radu a moudrost. To můžete udělat i v duchu.

Bonus tip na závěr

Bonus tip na závěr: Instantní výklad na vztah si můžete udělat i bez znalosti karet za pomoci mé knihy Tarot: Orákulum vztahů. Má první kniha, Tarot: Hra osudu pro každý den zase nabízí podobný systém, kde si vykládáte kartu na jeden den. Tyto výklady mohou být zábavné a užitečné, když se vám nechce nad výkladem příliš rozumovat nebo chcete použít tarot jako pomůcku na rozvoj intuice.

Vydejte se na cestu kouzel

Nechejte si posílat zdarma e-mailem výběr toho nejzajímavějšího, co jsem napsala o věštění, o magii a tajemných silách. Čtení posílám 1-2x do měsíce.

Těším se na Vás.

- Anima Noira

0 komentáøù

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *