Jak na věštění z čaje a kávové sedliny

Čvc 27, 2020 | 1 komentář

Věštba z čajového šálku je dodnes rozšířená hlavně v arabských zemích a v Anglii, kam se dostala spolu s popularitou sypaného čaje. Vykládat osud z vypitého šálku můžeme pozorováním znamení, která spatříme ve tvarech lógru od kafe nebo v čajových lístcích.

Původ čajové věštby

Tasseomancie nebo tasseografie je umění věštby z čajového šálku. Má se za to, že vznikla v Evropě v 18. století v době importu čaje z Dálného východu, smísením tradic, které znali naši předkové již dříve. Věštilo se k lití olova, vosku, vrháním kamínků a podobnými metodami. Zvláštní oblibu si věštění ze šálku vydobylo mezi cikány, se kterými je i dnes spojováno.

Věštba z kafe je zase rozšířená po nejvíc v arabských zemích, kde je dodnes populární a mnoho starších lidí ji zná. Pro naše účely bude jednodušší věštba ze sypaného čaje, než z lógru od kafe, řídí se však obojí stejnými principy.

Jak věštit osud z lístků čaje

Budete potřebovat –

 • mělký a široký, lehoučký čajový šálek
 • podšálek
 • dobrý sypaný černý nebo zelený čaj
 • ubrousky
 • něco na psaní

Uvařte svůj sypaný čaj tak, jak jste zvyklí. Zvyklost si žádá, aby ten, komu se má vykládat, čaj vypil a ponechal asi tak jednu lžičku na dně, pak zbylou směs promíchá. Některé tradice vyžadují, aby předtím si přiložil šálek k srdci a myslel na svou otázku. Obraťte šálek do talířku, abyste slili zbývající čaj, pak obraťte šálek nazpět a můžete z něj číst.

Hledejte symboly a tvary, které vám něco připomínají. Společná věštba může být velká zábaa, protože každý z hostů vidí něco jiného, a všichni mohou mít pravdu. Zapište si, co vidíte, abyste si posléze mohli dohledat významy různých symbolů, například pták, motýl.

Jak vyčíst budoucnost ze šálku čaje

Šálek můžeme nahlížet také z časového hlediska. Co je “nejblíže vypití” vzhledem k tazateli, to může očekávat dříve, než obrazce, které se mu zjeví úplně vespod šálku čaje.

Horní třetina šálku pod okrajem – týdny

Prostřední třetina šálku – měsíce

Na dně – roky

Čajová věštba patří mezi zcela intuitivní techniky, které si může každý zkusit sám nebo s přáteli. Vyzkoušet si ji živě spolu s námi můžete na semináři Věštění bez karet.

Vydejte se na cestu kouzel

Nechejte si posílat zdarma e-mailem výběr toho nejzajímavějšího, co jsem napsala o věštění, o magii a tajemných silách. Čtení posílám 1-2x do měsíce.

Těším se na Vás.

- Anima Noira

1 komentář
 1. Adramelech

  Jak byste vyložila věštbu ze sedliny v šálku na snímku nahoře?

  Moje interpretace zní takto: Nejdřív něco v dost širokém záběru, pak už skoro nic a nakonec pár hrudek hlíny.

  Odpovědět

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *