Hromnice Imbolc svátek světla

Led 29, 20234 komentáře(ů)

Hromnice jsou svátek navracejícího se světla. Jaké přírodní síly přináší toto období roku a jak se na ně můžeme naladit? V následujícím článku najdete praktické tipy, jak obohatit svoje rituály o čarodějnické tradice nebo jen vyzkoušet zvyklosti našich předků, které přinášely očištění a prosperitu.

Období Hromnic Keltové nazývali Imbolc (čti “imbolk”). Je to čas nové naděje a výhledů do budoucnosti. Doba, kdy začínáme silněji vnímat moc rostoucího světla. Tradičně je to také čas zasvěcování nových adeptů čarodějnictví.

Bílá barva, první květiny a svíce jsou symboly svátku Imbolc.

Svátek světel, magie svící

Světelnou povahu tohoto svátku připomínají i nám známé “hromničky”, speciální svíce, které jsou dodnes žehnány v kostelích a používají se na ochranu domova před živly. Možná právě teď je vhodný okamžik vyzkoušet si rituál svíčkové magie – na ochranu domova, dětí nebo jiný záměr. Pokud umíte vyrábět vlastní svíce, teď by pro ně byl tradiční čas!

Na oltáří moderní čarodějnice dominuje slaměný “Brigitin kříž”, starý pohanský symbol typu swastika – sluneční kolo. Povšimněte si také dutých kamenů. Kameny, do kterých voda vyhloubila díry se v lidové magii považovaly za mocný talisman pro svou sexuální symboliku.

Symboly svátku Imbolc

V některých krajích se objevují první zelené rostliny. Tam, kde chovají ovce, se v tomto období rodí jehňata. V katolickém kalendáři se slaví svátek Očištění panny Marie, tedy ukončení šestinedělí, po kterém se matka vrací do běžného života a jsou zažehnáni různí démoni, kteří ohrožují přežití dítěte a matky. Se svátkem jsou však spojeny i panenské bohyně – ta, která v období Dušiček sestoupila do podsvětí, se opět objevuje v aspektu čisté mladé ženy.

Lesní oltář ke svátku Imbolc obsahuje kotlík, pentakl a svíce. Charakteristické jsou první jarní květy (sněženky) a kovová triquetra (Triskel) – starý symbol slunce.

Datum: 1.-2. února
Jména svátku: Hromnice, Imbolc/Oimelc, Candlemas (“mše svatá svící”), Očištění Panny Marie”), Brigantia (“svátek bohyně Brigit / Svaté Brigity”)
Symboly: Brigitin kříž (na obrázku výše), svíce, sněženky, bílá barva
Božstva: Brigit (keltská), Iuno Lucina (římská)

Hromnice jsou tradiční čas pro výrobu a zasvěcování svíček.

Dobrý čas pro to plánovat své podniky pro celý rok a první krůčky k jejich realizaci. Hromnice jsou časem vize a počátku, kdy je vhodné vše rozplánovat a načrtnout, síla pro budování přijde až o něco později.

Čas čištění a očisty, vhodná doba na velké vykuřování či koupel.

Skvělým rituálním úkonem pro toto období je vymetení zimy, veškeré bídy a negativity ven koštětem!

Můžete také spálit zbytky vánoční výzdoby.

Nacházíme se stále v temné polovině roku, takže je příhodný čas pro věštby, prorokování a rozvoj telepatických schopností, které se můžeme učit od bohů a bohyní v jejich temném aspektu – Bohyně Stařeny a Král Duchů.

Vhodným darem pro domácí duchy je mléko.

Sněženky, jak prozrazuje jejich jméno, se objevují v předjaří jako první květiny ještě na sněhu.

Rituály na Hromnice

Svátek je silně spjatý se světlem svící a mocí rostoucího světla. Nebojte se tedy použít více svící, než na kolik jste zvyklí.

(1)

Můžete si například “zasadit” semínko světla ve formě tenkých (dortových) svíček do větší nádoby se zeminou (viz obrázek níže) a pak je později během roku obnovovat a “zalévat” – svou energií, magickými oleji a parfémy nebo třeba hnojit popelem z dalších spálených kouzel!

(2)

Jinou možností je postavit kolem sebe po směru hodinových ručiček kruh z bílých svící a představovat si, jak postupně aktivujete všechny nápomocné síly přírody, aby se v souladu s přírodními rytmy během tohoto roku splnily vaše cíle – třeba ty, které jste si rozpracovali během novoročního čarování.

(3)

Zažehnávat negativitu můžete tím způsobem, že všechny svoje špatné vzpomínky, prožitky aj. vyplivnete do vody (můžete také použít špinavou vodu, ve které jste se rituálně vykoupali) a pak z této vody necháte zmrazit kostku ledu. S tím, jak bude kostka tát a vypařovat se, transformuje se i vložená energie.

4 Komentáře
  1. Adramelech

    Sněženky kvetou zpravidla bíle. Dle webu:
    „Bílé květy sněženek na sebe upoutávají pozornost mnoha způsoby. Kromě elegantního tvaru a jemné barvy na sněženkách upoutá i jejich omamná vůně. Bílá barva totiž na rozdíl od pestrých odstínů žluté a červené neláká hmyz. Tak na sebe tyto bílé květy musí upozornit jinak.“
    U nás nejčastěji roste druh sněženka podsněžník (Galanthus nivalis). Žlutá kytka na snímku nevypadá jako sněženka. Nemohla byste tam dát nějakou typičtější fotku? Viz třeba zde:

    https://obrazky.seznam.cz/?q=sn%C4%9B%C5%BEenky%20podsn%C4%9B%C5%BEn%C3%ADk#utm_content=lista&utm_term=sn%C4%9B%C5%BEenky%20podsn%C4%9B%C5%BEn%C3%ADk&utm_medium=link&utm_source=search.seznam.cz

    Bílá kytka na obrázku se svíčkami je podle mého názoru čemeřice (Helleborus niger). Snímek je jinak ale pěkný a didaktický. Nic proti němu. Čemeřice je významná magická rostlina a pohled na ni magika vždy potěší.

    Odpovědět
    • Anima Noira

      Ona totiž botanika je arci jiné umění, než umění vybírat působivé emotivní editorial fotografie 😀 Už jsem v minulosti narazila na to, že popis tohoto svátku např. z britských ostrovů vůbec nesouzněl s naším prožitkem, protože holt je tam jiné klima a jiné rostliny. Ale to, co funguje, je vždy klišé, pokud je rostlina magická, tak tím lépe 🙂

  2. Adramelech

    Tak či onak je ta čemeřice v košíku krásná. 🙂

    Odpovědět
    • George

      Na obrázku s textem Sněženky… je krokus (Šafrán), ten by už mohl být venku, sněženky jsou letos trochu líné. Ale kvete talovín žlutý zimní. A první plané violky už také kvetou. Na sídlišti vydržely přes zimu i mnohé podzimní květy, třeba měsíček, macešky aj.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skupina on-line

Konzultace

Spirituální konzultace s Noirou telefonicky on-line

Konstelace

Konstelace ve skupine Praha