Dožínky Lughnasadh keltský svátek

Čvc 31, 2019 | 2 komentáře(ů)

Keltský svátek Lughnasadh je dalším z velkých čarodějnických sabatů. Je slavností dožínek, první velkou sklizní v roce. Nese v sobě energii prosperity, úspěchu a oslavy. V dnešním článku si povíme tipy, jak tento svátek oslavit a jak můžeme čarovat a využít energii, přítomnou v přírodě v tomto období. Řekneme si také něco o tradicích, které obklopují dožínky.

Starobylý keltský svátek Lughnasadh

Lughnasadh je zmiňován v nejstarší irské literatuře. O tomto svátku se pořádaly soutěže a hry k poctě bohů velká shromáždění, zásnuby a trhy. Stejně jako o předchozích svátcích se lidé vypravoval k posvátným pramenům. Při rituálech se obětoval býk, tanec a první obilí. Slavnosti se konaly na vrcholech kopců, kam dodnes v keltských zemích lidé pořádají poutě.

Oběť prvního obilí připomíná temnější stránku tohoto sabatu, kterým je obětování “obilného krále”, často ve formě panáčka. Obilí je podetnuto, semleto a upečeno, aby vznikl chléb. Lammas je tedy také svátkem transformace.

Rozjímejte chvíli v letním horku, a přemýšlejte o podzimních měsících, které nás čekají. O tomto svátku je čas začít sklízet co jsme zaseli během posledních měsíců. Je čas uvědomit si, že jasné letní dny začnou brzy ubývat.

Datum:

31. července nebo 1. srpna, později v neděli nejbližší tomuto datu. Slaví se přibližně na půl cesty mezi letním slunovratem a podzimní rovnodenností.

Jména svátku:

Lammas (z ang. “loaf mass”, “svátek chlebu”), Lughnasadh (“Lughovo shromáždění”), dožínky

Božstva:

Lugh (keltský), Fortuna (římská), Demeter, Ceres

Symboly:

kukuřice, obilí, roh hojnosti sezónní květy a byliny

Magické rituály na dožínky

Nyní je ideální čas na magii prosperity, přípravu na podzimní sezonu, nové zaměstnání atd. Použijte papíry a svíce v barvách zlaté, která se odráží nyní v přírodě.

K létu patří také magie medu. Med spojuje panenky dvou rozhádaných milenců, které se připoutají k sobě v lidové magii.

Stále je příhodný čas na výrobu a zasvěcení šamanského váčku s bylinami které každá přinášejí svému nositeli vlastní dar.

Pokud pracujete s Tarotem, vězte že tomuto svátku se přiřazují trumfy VIII a X, Spravedlnost a Štěstěna.

Domácí oltář současného druida je připravená k oslavě dožínkového svátku.

Tipy na oslavu dožínek

Buďte kreativní a se svými blízkými si připomeňte tento svátek. Je spoustu věcí, které můžete podniknout, kromě rituálu:

  • Podnikněte výlet na místní posvátný kopec a tam rozdělejte oheň.
  • Vyrobte si vlastní “roh hojnosti”, zvaný cornucopia, a dejte do něj slunečnice a obilí.
  • Upečte společně chleba. Tento zvyk spojuje lidi, kteří společně chleba pečou.
  • Vystavte doma plody země na pěkném místě. Vypravte se na ovocné trhy.
  • Vyrobte si vlastní kukuřičnou panenku.
Vydejte se na cestu kouzel

Nechejte si posílat zdarma e-mailem výběr toho nejzajímavějšího, co jsem napsala o věštění, o magii a tajemných silách. Čtení posílám 1-2x do měsíce.

Těším se na Vás.

- Anima Noira

2 komentáře
  1. Adramelech

    V Praze 10 v Bajkalské ulici se kolem půlnoci na svátek Lammas či Lughnasad (1. srpna) zjevuje zakletá dívka. Ukazuje se v podobě blondýny spanilé postavy a v ruce drží rajské jablko. Svůj smutný osud si vysloužila tím, že touto plodinou kdysi pohrdla, čímž urazila boha Lugha. Vysvobozena může být pouze polibkem statečného a neohroženého muže, který nejí syrová rajčata. Potká-li přízračná děva na své bludné pouti takového muže, přistoupí k němu a hlasem líbezným jak zvuk stříbrného zvonku jej požádá o cigaretu. Muži jí však pořád jenom cpou cigarety a žádného nikdy nenapadlo ji vysvobodit.

    Odpovědět

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *