Beltane První máj Valpuržina noc

Dub 24, 2020 | 1 komentář

Nejstarší ze všech nám známých pohanských svátků zůstal dodnes v povědomí lidí jako svátek čarodějnic. Proslulá Valpuržina noc měla být sabatem čarodějnic, které se slétaly na starobylých místech. Dnes se znovu slétají s návratem k pohanským obyčejům. Uvržení figury čarodějnice do ohně představuje vítězství nad temnými silami zimy, které nyní budou dlouho na ústupu, jak se bude blížit slavnost letního slunovratu a stoupat moc světla.

Zvyky a obřady Beltane

Stejně jako dávní Keltové, přeskakujeme oheň, abychom se očistili a načerpali z něj vitalitu a sílu a přidali si štěstí.
Správný oheň na Valpuržinu noc se rozdělává ze tří nebo z devíti druhů dřeva, které se nejprve zaříkají, aby každé přineslo ohni svůj zvláštní dar.
Kromě ohně je svátek spojen také s vodou. Hodí se navštěvovat posvátné prameny nebo vykonávat koupele pro přidání půvabu a štěstí. Můžete vyzkoušet také očistnou koupel.

Energie tohoto období

Tento svátek s sebou nese silnou zemskou energii znamení Býka. Říká se, že taková magie působí dlouho a pracuje tvrdě a vytrvale ve váš prospěch! Je to tedy skvělý čas pro magii na růst podnikání, plodnost, finanční stabilitu, budování nového domova, rekonstrukce a samozřejmě – tradiční čas pro milostnou magii všeho druhu. Přestože pozdější přísloví varují před “svatbou v máji”, květen je velice příznivým časem pro zásnuby, hostiny, večírky všeho druhu a svatební veselí. Pohané oslovují mystické spojení Boha a Bohyně, nazývané Velký Rituál. Ten, kdo má příhodného partnera, může chtít v tomto čase vyzkoušet něco z technik posvátné sexuality a tantry. V širším smyslu je energie tohoto svátku vhodná pro rituály na zvýšení sebevědomí, zdraví, půvabu a sebepřijetí.
Datum: 30. dubna – 2. května (velký sabat se slaví tři dny) nebo: když je Slunce na 15 stupních Býka Další názvy: Filipojakubská noc, Beltane, Beltine (různé přepisy slova, které odkazuje na “jasné ohně” nebo “ohně přinášející štěstí”), První máj, Valpuržina noc, Pálení čarodějnic nebo lidově “čarodějnice” Symboly: májka, barevné pentle, svatba, voňavky, květy Božstva: Belenos (keltský), rohatí bohové, Afrodita, Artemis, Bast, Diana, Faunus, Flora, Maia, Pan, Venuše a všechna božstva plodnosti

Májová magie a rituály

Vztyčte u sebe na zahradě Májku – dřevěný sloup, symbolizující plodivou mužskou energii, a ozdobte jej. Pokud nevíte, jak májku udržet rovnou… použijte stojan na vánoční stromek! tradiční formou májové magie je navazování a přišívání barevných pentlí. Pokud nemáte klasickou májku, ozdobte si jimi strom nebo keř. Můžete také našít mašle na bílý kapesník, a ten poté rituálně darovat ohni nebo vodě. Každá barva by měla představovat jedno z vašich přání, která můžete vyšít. Stejně jako o předchozím svátku jarní rovnodennosti je stále výborný čas pro zasazení “semínka touhy” formou nějaké rostliny. Můžete také sázet s dětmi! Rituálně obejděte, třeba s holemi ozdobenými mašlemi, celý svůj pozemek, abyste upevnili svoji prosperitu a ochranu. Můžete také rozprašovat svěcenou vodu nebo magický parfém.
Tip: Beltine je také název našeho největšího a nejstaršího festivalu kelstké kultury, který pořádá každým rokem sdružení Bratrstvo Keltů!
O tomto svátků je také možné navštívit tematicky laděné programy na mnoha hradech, ve skanzenech atp.

Beltane v Kole roku

Májový svátek je druhým největším “sabatem čarodějnic” v roce, a v diagramu Kola roku stojí přímo naproti největšímu ze svátků, kterým je Samain (Dušičky). Říká se, že v sobě nese i zárodek této temné energie. Beltane je jedním ze čtyřech velkých sabatů – keltských ohňových svátků. Rovnodennosti a slunovraty tvoří tak zvané menší sabaty.
Vydejte se na cestu kouzel

Nechejte si posílat zdarma e-mailem výběr toho nejzajímavějšího, co jsem napsala o věštění, o magii a tajemných silách. Čtení posílám 1-2x do měsíce.

Těším se na Vás.

- Anima Noira

1 komentář
  1. jarmila muskatova

    noc je to vskutku velmi magicka, jsem ani nevedela ze trva 3 dny, ta puvodni keltska asi vypadala jinak nez dnes, u nas se na tradice a magii zapomina, lidi se honi za prachama a zapominaji na kouzla prirody a jeji krasy, jarmila

    Odpovědět

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *